Pogrzeb tradycyjny
Najgłębiej zakorzenioną w Polskiej tradycji i obyczajowości formą pożegnania osoby zmarłej jest pogrzeb tradycyjny. Organizujemy ceremonie pogrzebowe zarówno religijne jak i świeckie, pogrzeby o charakterze państwowym oraz z asystą wojskową. Niezależnie od charakteru pogrzebu, uroczystości mogą być poprzedzone wystawieniem trumny z ciałem w kaplicy cmentarnej bądź w sali pożegnań szpitalnego prosektorium. Jest to moment, w którym po raz ostatni rodzina i przyjaciele mogą zobaczyć i pożegnać bliską im osobę. Trumna zostaje zamknięta i w kościele obowiązuje zakaz jej otwierania (na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 07.12.2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz. U. Nr. 153, poz. 1783).
Zdecydowaną większość organizowanych przez nas ceremonii stanowią pogrzeby katolickie. Najważniejszą częścią pogrzebu jest Msza święta ofiarowana w intencji zmarłej osoby. Bardzo często jest ona poprzedzona modlitwą różańcową, której przewodniczenie mogą Państwo powierzyć osobie z naszej firmy. Po zakończonej liturgii trumna z ciałem odprowadzana jest na cmentarz, gdzie kapłan odprawia obrzędy ostatniego pożegnania. Na życzenie Rodziny, wszystkim uczestnikom pogrzebu wyrażamy wdzięczność za udział w ceremonii pogrzebowej i za okazane wsparcie. Po słowach podziękowania następuje umieszczenie trumny w grobowcu bądź w grobie oraz złożenie kwiatów i zniczy.
W przypadku świeckich ceremonii pogrzebowych pożegnaniu towarzyszy Mistrz Świeckiej Ceremonii Pogrzebowej. Jest on odpowiedzialny za przygotowanie scenariusza pogrzebu. Po przeprowadzeniu wywiadu z bliskimi zmarłej osoby tworzy on mowę okolicznościową wygłaszaną w czasie pożegnania. Stanowi ona jedną z głównych elementów pogrzebu, obok oprawy muzycznej lub prezentowaniu zdjęć.
Pogrzeb urnowy
Alternatywną formą pogrzebu jest pogrzeb urnowy polegający na poddaniu ciała spopieleniu w piecu kremacyjnym a następnie na umieszczeniu otrzymanych w wyniku tego procesu prochów w specjalnym naczyniu – urnie.
Pierwszej kremacji dokonano we Włoszech blisko 150 lat temu. Od tego momentu staje się ona coraz popularniejszym sposobem żegnania się ze zmarłymi na całym świecie. Również w Polsce zmienia się nastawienie do kremacji, szczególnie po stanowisku Kościoła jakie przedstawione zostało w nowym Kodeksie Prawa Kanonicznego. Na podstawie przepisów zawartych w tym kodeksie można stwierdzić, że kremacja nie jest zabroniona, jednak lepszą formą jest pogrzeb tradycyjny: ,,Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została ona wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej” (1176 § 3). Z uwagi na zmniejszającą się ilość miejsca na cmentarzach kremacja staje się coraz częstszą formą pochówku. Szacuje się, że w dużych miastach jej odsetek wynosi 30 %.
Aby ciało zmarłego mogło zostać poddane kremacji wymaganych jest kilka dokumentów: akt zgonu, zezwolenie na wykonanie kremacji udzielone przez osobę bliską oraz pełnomocnictwo dla firmy pogrzebowej. Nasza firma współpracuje ze spopielarnią ,,Klepsydra” w Krakowie. Jest to nowoczesne krematorium wyposażone w najwyższej jakości piece oraz niezbędną infrastrukturę umożliwiającą ostatnie pożegnanie ze zmarłym. Jest też możliwość zorganizowania nabożeństwa żałobnego przy trumnie z ciałem w kaplicy.
Kremacja jest procesem nieodwracalnym dlatego wymagana jest identyfikacja ciała przez najbliższych przed spopieleniem. Sam proces spalania trwa od 2 do 3 godzin. Po kremacji zwykle odbywa się tradycyjny pochówek, podczas którego urna z prochami zostaje złożona do istniejącego grobu lub w kolumbarium.
Pochówek dzieci, które zmarły przed urodzeniem
Nie ma większego cierpienia niż to, które dotyka rodziców po śmierci dziecka. Niezależnie od tego czy dziecko miało kilka czy kilkanaście lat, a może dopiero rosło pod sercem mamy – pustka jaką po sobie zostawia jest dojmująca. Odejście dziecka porusza wszystkie uczucia, dosięga wszelkich sfer życia rodzinnego i może dezintegrować zarówno poszczególne osoby jak i całą rodzinę.
W społecznym odbiorze śmierć dziecka zaprzecza naturalnemu porządkowi świata, bowiem to rodzice zwykle umierają przed dziećmi. Jest zdarzeniem tak bolesnym, że nie istnieje w języku słowo określające rodziców, którzy utracili swoje dziecko, tak jak „wdowa” to kobieta, która straciła męża, czy „sierota” określające dziecko, którego rodzice nie żyją. Po śmierci dziecka rodzice potrzebują czasu wyznaczanego naturalnym rytmem żałoby. Potrzebują zatrzymania się nad stratą, wypłakania żalu i tęsknoty, a nade wszystko czasu, który pozwoli zaakceptować świat bez ukochanego dziecka.
Żałoba to praca jaką musi wykonać serce by wrócić do życia pomimo cierpienia, które było jego udziałem. Całkowite przeżycie żałoby i uzdrowienie nie oznacza zapomnienia, ale stworzenie wewnętrznej więzi ze zmarłym dzieckiem. Nie oznacza, że ból zniknie, ale zmieni się intensywność jego odczuwania.
Decyzja, co będzie się działo z ciałem dziecka, należy do rodziców. Mogą pozostawić je w szpitalu (w tym przypadku zrzekają się prawa do rejestracji dziecka w USC) lub zdecydować o odbiorze ciałka i zorganizowaniu pochówku. Szpital w takiej sytuacji zobowiązany jest do wystawienia tzw. pisemnego zgłoszenia urodzenia martwego dziecka oraz wydania karty zgonu (niezbędnej do celów pochowania). Dokumenty te przysługują każdemu dziecku (medycznie: płodowi, zarodkowi), bez względu na czas zakończenia ciąży. W USC rodzina otrzymuje skrócony akt urodzenia dziecka z adnotacją, że urodziło się martwe. Aktu zgonu nie sporządza się, ponieważ akt urodzenia z odpowiednią adnotacją jest jednocześnie aktem zgonu. W przypadku odmowy wystawienia w/w dokumentów przez szpital, argumentowanej np. obiektywnymi trudnościami z ustaleniem płci dziecka, rodzicom przysługuje prawo jej wskazania. Jest to tzw. „uprawdopodobnienie płci”, opierające się np. na odczuciach matki. Wyżej wymienione dokumenty są niezbędne do zorganizowania pochówku.
Z inicjatywy dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bochni, wszystkie dzieci, które zmarły przed urodzeniem w bocheńskim szpitalu, a których rodzice nie zdecydowali się pochować są żegnane w czasie mszy świętej odprawianej na cmentarzu komunalnym ,,Łychów” i złożone do wspólnego grobowca.
Międzynarodowy transport zmarłych
Śmierć za granicą rodzi dodatkowe trudności w postaci formalności, jakie należy wypełnić w celu legalnego sprowadzenia ciała zmarłego do Polski. Zlecając usługę sprowadzenia zwłok z zagranicy naszej firmie, mogą być Państwo spokojni o wszystkie kwestie formalne, a także liczyć na profesjonalizm i skuteczność w działaniu.
Wykonujemy transport zmarłych z takich krajów jak Niemcy, Anglia, Austria, Holandia oraz z wielu innych krajów Europy.
Załatwiamy wszystkie formalności, odprawy konsularne, opłaty lotniskowe. W polskich i zagranicznych urzędach wyrabiamy konieczne do sprowadzania ciała dokumenty, decyzje administracyjne, kartę zgonu, odpis aktu zgonu oraz ich tłumaczenia.
Współpracujemy w wieloma zakładami pogrzebowymi z Polski, z firmami ubezpieczeniowymi oraz dużymi przedsiębiorstwami, które działają poza granicami Polski.
Posiadamy specjalnie przystosowane karawany do międzynarodowego transportu, odpowiednie trumny z metalowymi wkładami oraz filtrami. Komunikujemy się w kilku językach obcych oraz znamy dokładnie przepisy dotyczące transportu zmarłych w wielu krajach, co w połączeniu z naszym zdobytym doświadczeniem, setkami tysięcy przebytych kilometrów – stawia nas w pozycji firmy godnej zaufania i polecenia
Usługi cmentarne
Zajmujemy się wszelkiego rodzaju pracami cmentarnymi. Wykonujemy piwnice murowane – jednoosobowe oraz wieloosobowe, nisze urnowe, nagrobki oraz grobowce.
Mogą Państwo zlecić nam przygotowanie grobu bądź grobowca do pogrzebu.
Kompleksowo przeprowadzamy ekshumacje na wszystkich cmentarzach. Posiadamy zaplecze techniczne do tego rodzaju prac, pomagamy w załatwianiu pozwoleń w SANEPIDZIE, dostarczamy odpowiednie trumny ekshumacyjne i dysponujemy karawanem ze specjalną metalową skrzynią wymaganą przy transporcie szczątek ludzkich.