Alternatywną formą pogrzebu jest pogrzeb urnowy polegający na poddaniu ciała spopieleniu w piecu kremacyjnym a następnie na umieszczeniu otrzymanych w wyniku tego procesu prochów w specjalnym naczyniu – urnie.

Pierwszej kremacji dokonano we Włoszech blisko 150 lat temu. Od tego momentu staje się ona coraz popularniejszym sposobem żegnania się ze zmarłymi na całym świecie. Również w Polsce zmienia się nastawienie do kremacji, szczególnie po stanowisku Kościoła jakie przedstawione zostało w nowym Kodeksie Prawa Kanonicznego. Na podstawie przepisów zawartych w tym kodeksie można stwierdzić, że kremacja nie jest zabroniona, jednak lepszą formą jest pogrzeb tradycyjny: ,,Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została ona wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej” (1176 § 3). Z uwagi na zmniejszającą się ilość miejsca na cmentarzach kremacja staje się coraz częstszą formą pochówku. Szacuje się, że w dużych miastach jej odsetek wynosi 30 %.

Aby ciało zmarłego mogło zostać poddane kremacji wymaganych jest kilka dokumentów: akt zgonu, zezwolenie na wykonanie kremacji udzielone przez osobę bliską oraz pełnomocnictwo dla firmy pogrzebowej. Nasza firma współpracuje ze spopielarnią ,,Klepsydra” w Krakowie. Jest to nowoczesne krematorium wyposażone w najwyższej jakości piece oraz niezbędną infrastrukturę umożliwiającą ostatnie pożegnanie ze zmarłym. Jest też możliwość zorganizowania  nabożeństwa żałobnego przy trumnie z ciałem w kaplicy.

Kremacja jest procesem nieodwracalnym dlatego wymagana jest identyfikacja ciała przez najbliższych przed spopieleniem. Sam proces spalania trwa od 2 do 3 godzin. Po kremacji zwykle odbywa się tradycyjny pochówek, podczas którego urna z prochami zostaje złożona do istniejącego grobu lub w kolumbarium.